thousNamilinapad thousNamilinapad
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

It will cost $ 8.94 for the ingredients to make one cake of 16 pieces. what is the unit cost of each piece of cake?

Respuesta :

brainman07
brainman07 brainman07
  • 02-03-2017
each piece of cake costs $.56 ($.55875)
I divided 8.94 by 16 to find how much one piece costs.
Answer Link

Otras preguntas

The outermost tissue of a tree trunk that is 6 feet in diameter would most likely be (A) epidermis (B) cork (C) cortex (D) phloem (E) xylem
what is the volume of an area? what is a polynomial?
what does imperialism mean?
how many times does 6 go into 312
Hello. For my french class I have to write a letter to my french friend. In this letter I have to talk about spending my holiday at his house. (for example: wha
I need help with the blanks
write 540 as a product of prime numbers
what does imperialism mean?
what is the difference between closed-end credit and open-end credit
What is an "alloy" in the chapter of metals in chemistry??