Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 lb of peanuts costs $8.00 how much would 3 lb cost?

Respuesta :

EdgyEd EdgyEd
  • 02-03-2017
You would need to find the value of one pound and multiply it times 3. in this case the value is 1.6 dollars. So 1.6 times 3 is equal to 4.8
Answer Link
A01
A01 A01
  • 02-03-2017
probably it will cost $6.00
Answer Link

Otras preguntas

Why was Muhammad afraid to tell people that an angel had spoken to him
can someone pls do this, I'm offering high points can someone just please help me understand​
The angle of inclination from the base of skyscraper A to the top of skyscraper B is approximately 14.2degrees. If skyscraper B is 1451 feet​ tall, how far apar
What are the primary functions of vitamin c? question 15 options: a to promote normal heart rhythm and muscle function b to help your body absorb iron and assis
What is $\frac{1}{(-7^{3})^{3}}\cdot(-7)^{10}$?
what is 12=23????????
Mike got 44 out of 40 points on his math test correct due to extra credit what precent did mike make on his test?
Given f ( x ) = 3 x 2 − 3 and g ( x ) = x 2 3 x 2 , find f g ( 8 ) . Group of answer choices 4 1 2 2
Olivia became interested in the fossil evidence that Wegener used to form his hypothesis of continental drift. How did fossils show that the continents were onc
Summarize the motion of the projectile ball, including its horizontal and vertical motion.