piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

what is 20*5 ? Please help!
What European nation controlled Indonesia for centuries. a. England b. Spain c. Netherlands d. United States
What is the relationship between Marilla and Matthew? A. niece and nephew B. cousins C. husband and wife D. brother and sister Question Resources
A hockey team scored 45 goals in its first 16 games. At this rate, how many goals would the team score in an 80 game season? A. 50 B. 109 C. 141 D
5.Hepatitis B is more infectious than HIV a. True b. False
Adam borrowed money to buy a new car. the bank now has a lien. what can happen if Adam doesn't make his payments on time?
What is the dominant religion of India? A) Buddhism B) Christianity C) Hinduism D) Islam Help ;_;
Who is responsible for overseeing SAPR training and education of the victim advocates, responders, and community at large?
Can someone make a counterclaim to the pasaage.QUESTION IS "ARE GREEN TECHNOLOGIES WORTH THE INVESTMENT?.
Divide 80 into two parts so that the greater part is 4 times the smaller