Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Do you think we should consider politician's private lives, like Hamilton’s, when choosing people for public office?
write the equation of a line that goes through (-3,6) and is perpendicular to the line y=3x+10
y=+/-√bx+c+d Use the inverse of the function y= x2 -18x to find the unknown values.​
What do isotopes of an element have in common? How do they differ?
Please Help, this is times, i will make BRAINLIEST if correct. The value of a car decreases by 20 percent per year. Mr. Sing purchases a $22,000 automobile. Wh
Plz hurry Solve: Ix+91<-5. A. infinite solutions B. one solution C. no solutions D. all real numbers
Kasravi Co. had net income for 2018 of $800,000. The average number of shares outstanding for the period was 300,000 shares. The average number of shares under
It costs $0.50 to download an individual song and $4 to download an album. Jada has $15 to spend downloading music. Complete the table showing three ways Jada c
Alice has £85 and Scott has £67.How much money should Scott give Alice so that Alice has 3 times as much money as Scott?​
is 39.81 rational or irrational