TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 45+ )
Otras preguntas
Coastal areas tend to have a ______ variation between seasons? High or low
Please help! Which of the following is a polynomial?
What caused the drought that caused the dust storms in 1920s?
At hockey practice, Savannah made 19 out of 20 shots. Write the fraction of shots Savannah missed as decimal
Which expressions are equivalent to -6+3(2+(-4t))? Choose all answers that apply: (Choice A) A -12t (Choice B) B 12t-12 (Choice C) C None of the above
What does -4/-6 reduce to
What is the Great Britain's "Railway Act of 1844." ?
Which of the following supports the statement that the United States contains more than one type of government? The president is elected by the people There is
Property-tax revenues for the county were reported at $770,000 on its governmental funds statement, but property-tax revenues on the county's government-wide st
How are rocks that contain oil similar to a sponge?