SerranoSkates83 SerranoSkates83
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

How many pencils can be purchased with $0.51 if it costs of 8 pencils is $1.36 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2017
First year to find how much one pencil cost cost then multiply A number
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
8 pencil: $1.36
? pencil:$0.51, so 0.51×8÷1.36. As a result, you could buy 3 pencils with $0.51. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Look at the bar graph. What is the most accurate conclusion someone can draw from this graph? A. Older voters have a harder time getting to the polls than young
Would appreciate many answers! HELP FAST! I could not tell why I ought to be deprived of the same privilege. Which words in the passage help the reader to deter
List two ways that rivers were important in helping the Northeast to grow.
The sum of a number and two more than twice the number is less than 50. Find the number
how do conditions during a temperature inversion differ from normal conditions?
The liver acts to keep blood glucose at a relatively constant level. It takes up glucose from the blood when levels are too high, and adds glucose to the blood
In a chess match, a win counts as 1 point, a draw counts as 0.5 point, and a loss counts as 0 points. After 21 games between the two players, the winner was 8 p
Find the distance between the points (8,5) and (-16,-2)
In His Body for president, William Jennings Bryan was supported by which Parties ?
10x+60(10-x)=250 IREADY