ShaveTheWhales
ShaveTheWhales ShaveTheWhales
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

Simplify the complex number. Express your answer in a + bi form and include each step necessary in simplifying.[tex] \frac{3-2i}{1+4i} [/tex]

Respuesta :

LammettHash
LammettHash LammettHash
  • 02-05-2017
[tex]\dfrac{x+iy}{u+iv}\times\dfrac{u-iv}{u-iv}=\dfrac{(x+iy)(u-iv)}{u^2-(iv)^2}[/tex]
[tex]=\dfrac{xu-i^2yv+iyu-ixv}{u^2+v^2}[/tex]
[tex]=\underbrace{\dfrac{xu+yv}{u^2+v^2}}_a+i\underbrace{\dfrac{yu-xv}{u^2+v^2}}_b[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

que causa el acatamiento polar​
Act fast and take advantage of the amazingly low prices at our fabulous labor day sale
A 3-yard piece of rope costs $14.94. What is the price per foot?
Which of these is NOT important for positive mental health?
PLEASE HELP!!!! I REWARD BRAINLIEST also plz no silly answer i grinded hard for these points :D
The length of a rectangle is 4x + 7and the width is 3x - 1. What is the perimeter of the rectangle? A) 7x + 6 B) 7x + 8 12x - 1 D) 14x + 12
Sandy pays $120 for 4 violin lessons. How much does she pay for 10 violin lessons?
WILL GIVE BRAINLIEST!!How do fat tissue and muscle tissue differ? Select all that apply. Fatty tissue sinks in water but muscle tissue floats. Fatty tissue sink
Gezane is paid $3.25 for each toy she assembles. Last week she assembled the following. What was her pay for the week? Monday-27 toys Tuesday-20 toys Wednesday-
Maria is thinking of a number if she divides her number by 6 and then subtract 11 she gets one what is Maria's number​