kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

Animals cannot digest cellulose due to the type of bonding between the glucose monomers. The glucose monomers are there for an energy source but are unattainabl
The phrase "witch hunt" did not end after the Salem Witch Trials. Explain how fear can be a powerful tool for convincing people to shun those who think differen
A boy, flying a kite, holds the string 5 feet above the ground and plays out string at 2 ft./sec. as the kite moves horizontally at a height of 105 ft. Find the
Who is Euronymous? brainliest and 50 points
The evidence-based management approach is based on.
which of the following is typiacally the last step of the mail merge process
Why are Shakespeare’s plays still read today? Is it because of the plots, characters, or language? Is it his ability to communicate what is common to humanity?
A group of ants is very organized, and every 2 seconds an ant leaves the ant hill and begins walking to a nearby tree for supplies. All ants walk at the same sp
Temperature is a way to measure the what energy of particles of matter
evaluate the expression c+20