Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

What is the function of art in your life?​
Convert 2500 meter / sec to mi/hr​
Which triangle is similar to triangle ABC? B 610 126° A с 61° 619 61" 44" 65° 54" 55 54°​
write a sentence using the word Descendants PLEASE DON COPY ON GOO>GLE
10 points for answering! What is the answer to 13, 14, and 15?
Deandra is doing her math homework. She completed the first 6 problems in 2 hours and the last 12 problems in 3 hours. Which best describes Deandra’s rate for c
If an eraser is 25 millimeters long, how many centimeters long is it?
7m-q=23 it needs to be translated into a sentence.
4 and 10 find the greatest common factors of the numbers using prime factorizations. Also please show your work
How can we regain the hardness of water by adding lime?​