ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

What kind of study can be used to establish causal relationships, i.e. that this causes that?
Franchisers are permitted to recognize the revenue from the sale of a franchise whenever they wish under accrual-basis accounting. true false
Help What is the value of the expression v/2 + (3/4 - w) when v = 1 and w = 5/8? A) 1/8 B) 3/8 C) 5/8 D) 1
It took Samantha 47 minutes to do her homework. She finished at 8:22 PM. When did she start?
Ranges are 6-mile increments measured (and described) from the north-south meridian running:_____.
The component form of a vector indicates the changes in x and y from the starting point to the endpoint. What is the component form of this vector? YA 5 (-3,-4)
Notes payable is the only other item on the balance sheet. notes payable must equal:_____.
ASAP!!! HELP!!! Consider the line y = 4x + 9. If a second line is perpendicular to this one, what is its slope?
3 1/4, -6 1/2 find the distance
A summary should not sound the same or look the same as the original text. a. true b. false