kayleerollingsow3ixn
kayleerollingsow3ixn kayleerollingsow3ixn
  • 02-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: 6 muffins for $7.59, or one dozen muffins for $14.99?

Respuesta :

Calxpert Calxpert
  • 02-12-2017
A dozen muffins a is better deal
Answer Link
XxToXiCxX
XxToXiCxX XxToXiCxX
  • 02-12-2017
Ok, so the 6 muffins for $7.59 compared to the one dozen of muffins for $14.99 the one dozen is the better deal 'cause if the one dozen is the double of the 6 muffins just double the amount of $ for the 6 muffins since it's 1 half of the dozen so when u double it = $7.59 * 2 = $15.18 compared to the dozen it's $14.99 which leaves the one dozen as the better buy. I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What number should be placed in the box to help complete the division calculation?
Is this sequence arithmetic, geometric or neither? 4, 8, 16, 32, 64,...
The Borrowing Power is an implied power of Congress. True False
How does rotation and days relate?
How many 3 digit numbers have at least one 3 as a digit
How thick is the outermost layer of the Earth?
A slow reproduction process is a disadvantage of which form of reproduction? sexual reproduction asexual reproduction binary fission mitosis
A high standard of living is most common in __________ countries.
The Sky High Ski Club dues are $450 per season. This fee includes transportation to and from the slopes and lift tickets. Skis cost $159.90, boots $78.25, and p
Which statements about opposites are true? 39 POINTS! Select each correct answer. MORE THAN ONE ANSWER! The opposite of a number is 1 divided by that number. Th