alexthemathman alexthemathman
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jordan paid 11.20 for 5 pears and 6 peaches. The cost of 3 pears is as much as 2 peaches.

Respuesta :

Cojoxo Cojoxo
  • 02-01-2018
Let pears = x and peaches = y

5x + 6y = 11.20
3x = 2y

3x = 2y so rearrange --> x = 2y/3

Sub that into 5x + 6y = 11.20

5*2y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 18y/3 = 11.20
28y/3 = 11.20
28y = 11.20*3
28y = 33.60
y = 33.60/28 = 1.20 so 1 peach costs 1.20

now use this in 3x = 2y

3x = 2*1.20
3x = 2.40
x = 2.40/3 = 0.80

A pear costs 0.80 and a peach 1.20



Answer Link

Otras preguntas

“When I Have Fears” ends with an expression of the speaker’s
5x + 20 =3x +66 please help me with this problem
in a falling dominoes model of nuclear fission chain reaction, what does the standing dominoes represent and what do the fall of the dominoes represent?
What is the area of ​​a pizza with a diameter of 12 inches?
How many judges are there on State Supreme Courts? 2-4 16-20 5-9 10-15
How does fossil evidence determine the relationship of whale ancestors and their descendants
convert 0.09 cubic meters to kg
Peter is playing dominoes with a standard double six set and begins by laying the double six . He then continues to play dominoes, but in one direction, until h
Which of the following is the best statement about Odysseus
How do I answer this with and explain and correction