23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

In what way did economic factors influence political developments in the annexation of hawaii? Native Hawaiians, who depended on American sugar planters for job
A search warrant gives the police legal authority to search private property. the right to keep someone jailed until bail is met. authority to arrest someone. a
Which group of people broke free of Egyptian rule, establishing the city of Meroe farther south along the Nile River? Arabs Hutu Kush Bantu
How did the Mongols rise to power? They sacked the city of Constantinople. They conquered large parts of Asia under Genghis Khan. They used a powerful navy to d
a book club has 200 members each member was asked whether he or she prefers fiction or nonfiction books the results are shown below
Which is composed of amino acids and determines all the structures and functions of organisms? DNA ribosome mRNA protein
Which famous lawyer defended John Scopes, who was arrested for teaching evolution in a Tennessee high school? A. Clarence Darrow B. Mitchell Palmer C. William H
What do the three Abrahamic faiths—Christianity, Islam, and Judaism—have in common? All believe in one god. All believe that Jesus was the messiah. All have spe
Can anyone help me ????? Please
12x - 23 + 2x = -5 Solve the math equation above?