jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes the use of a renewable resource? (2 points) Most power plants burn fossil fuels to generate electricity for use in homes,
How many sites are show in this data set?
Given the following reaction: 2K3PO4 + AL2(CO3)3 = 3K2CO3 + 2ALPO4 If I perform this reaction with 150 g of potassium phosphate and 90 g of Aluminum Carbonate,
can someone help pleasee....
what is the value of c
Based on the map, which of these states was an allied state of the Aztec empire
Can someone please HELP ME
Suppose you have a large boulder in your yard that you’d like to move. How could you break it into smaller pieces without using a sledgehammer?
write the linear equation in slope intercept form -5x-3y=15
By newton third law of motion, we know that if a rocket ship pushes down on the ground, the ground will push back up on the rocket ship with twice as much force