lovearreanna lovearreanna
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

6 sparkly pens cost 9.00 what is the unit price

Respuesta :

leilanithomas
leilanithomas leilanithomas
  • 02-01-2018
The answer to your question is 1.5
Answer Link
yedida
yedida yedida
  • 02-01-2018
unit proce or unit cost tells you the cost per pound, liter, gram, for example if a 2 liter bottle costs $1 then the unit price is 50 cents per liter you divide the cost by the amount of the product 

$9 divided by 6 is $1.50 1 sparkly pen is $1.50 
Answer Link

Otras preguntas

pls awnser asap!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PLEASEEE HELPPP!! WILL GIVE BRAINLIEST TO WHO IS CORRECT!! PLSS HELPP!!
ill give braniest no cap first to answer
help with math plsssssssss
A triangle is equilateral if sides are the same length. I need help please
Solutions to 2-variable equations Which ordered pair is a solution of the equation? y + 5 = 2(x + 1)
please help Thanks in advance
Which is the most fluid revision of the following paragraph? The giant iguana threatened the city. It belonged to Jim. It turned out that the iguana was misunde
Can someone help me please ?
Find the ratio. Than find and interpret the value of the ratio