mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Explain how understanding this relaship can help desighn more efficient technologist
.06+______________=2.1
complete the sentence: qwertyuio_asd_ghjkl_xc_bnm
What is the order of these layers from youngest to oldest? What principles of relative dating did you use to determine that. If there was an index fossil in lay
When u go to the dentist what do u do with ur eyes??? Where do you look??? Do you close them perhaps? Stare into the dentists soul? I must know
By hitting a target, Juanita can score 16, 17, 23, 26, 29 or 40 points with each arrow. What is the fewest arrows she can shoot to score exactly 100 points
="Jack"&"$"&"Jill". What will be the output of this formula?​
Which model verifies the quotient 3 2 ÷ 1 8 ? 2 area models. 1 model has 8 shaded parts. The second has 4 shaded parts and 4 unshaded parts. An area model w
2. NaC2H302 a. What is the coefficient?
Recapturing fugitive slaves was easy and lucrative. True or False