alajahb6671 alajahb6671
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

You and a friend go out to dinner and each pay for your own meal. the total cost of the two meals is $25. your meal cost $4 more than your friends meal. how much does each meal cost?

Respuesta :

Richinfo
Richinfo Richinfo
  • 04-01-2018
two meals=$25
let my friends meal be $X,
so my meal is $X+5
both meals costs (X+5) +X=25
2X+5=25
2X=20
X=10
My friends meal costs $10
and my meal costs 10 + 5= $15
Answer Link

Otras preguntas

What would I put for the digit valuenumber 601,099 in the ten thousand place+
A carton can hold 1000 unit cubes that measure 1 inch by 1 inch by 1 inch. Describe the dimensions of the carton using unit cubes. Can you explain to me how to
Can some one help me ??? Anyone ?
How did king james 1 important to the survival of the Jamestown settlers
a=(vf-vi)/t solve for tsolve for vi solve for vf
For the fair the organizers ordered 32 rolls of tickets each roll of tickets has 100 tickets how many tickets were ordered in all?
What is 8.7 billion as a scientific notation
A stone falls from ledge and takes 16 seconds to hit ground. The stone has an original velocity 0 m/s, How tall is the ledge?
is -n always sometime or never a positive number ?explain
By tradition, when does the presidential campaign begin?