Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

It was the strength of the opposition forces, both liberal and conservative, rather than the ineptitude and stubbornness of President Wilson that led to the Sen
How does Achilles die? A. The men of Troy set fire to a Greek ship with Achilles on board. B. Achilles heel is pierced by Paris's arrow. C. Aeneas defeats Achil
Quick help, please? What is the significance of the similarities and differences between William Kamkwamba's story and Calvin Stanley's story? All I need to kno
Angela earns x dollars an hour. On Friday, she worked 6 hours. On Saturday, she worked 8 hours. Which expression shows how much she earned both days ? A. 6x +
Emma uses a 250-meter roll of crepe paper to make steamers. How many dekameters of crepe paper does Emma use?
How many different arrangements of the letters in the word power
Are all Narcissists pathological liars?
What is the synonym for discussion
How do you tell if a caterpillar is a boy or girl?
AP US History question: To what extent did the Federalist administrations of George Washington and John Adams promote national unity and advance the authority o