donavan donavan
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

danielle spent $35 on a magazine and some notepads. if the magazine cost $3 and each notepad cost $4 then how many notepads did she buy

Respuesta :

xXPeachXx
xXPeachXx xXPeachXx
  • 02-12-2015
WORK:
$35 - $3 = $32
$32 divided by $4 = 8
ANSWER:
Danielle bought 8 notepads.
Answer Link

Otras preguntas

What statement can you make about the classification of organisms using the animal tree and the plant tree
how can i solve 5.5x+32=57
write an equation with the solution x=25
Experts agree that the minimum time period for cardiorespiratory benefit from exercise is _______ minutes.      A. 20B. 10C. 60D. 30
what does 10a-a-a-a equal
Who was John Howe ( American revolutionary war) and why did he matter to our history?
if y=-4 when x=10 find y when x=5
Los chicos deben  _____er al profesor como el Sr.Rios whats the missing blank
Can a camel survive in : Arctic , desert , town , forest and ocean?
If 3 and 4 are magnitudes of vector quantities, when will the magnitude of their sum be 5?