cxgjxxgch cxgjxxgch
  • 04-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.95 per pound and bananas cost $1.10 per pound. Brian bought a total of 10 pounds of apples and bananas for $9.95. Write a system to represent the situation

Respuesta :

yeagin2000 yeagin2000
  • 04-01-2016
a=apples
b=bananas

a+b=10
a*0.95+b*1.10=9.95
Answer Link

Otras preguntas

Read this excerpt from A Black Hole is NOT a Hole. Now try this tasty thought experiment. Say some friends far outside the black hole decide to send you a snack
PLZ helpppppp meeeee
Why is it significant that Elizabeth Proctor would not tell the court of her husband’s infidelity?
In the supermarket, there were 434 boxes of cereal, 285 gallons of milk, and 176 cans of orange juice. About how many breakfast items were there? Use rounding t
WILL MARK BRAINLEST How do firms with monopoly set output ?
Solve -4h - 3 > 4 for h.will give you brainliest
What is the role of the government in a command economy? The government makes all economic decisions. The government allows private ownership of resources. The
C= 5/9(F-32) The equation above shows how temperature F, measured in degrees Fahrenheit, relates to a temperature C, measured in degrees Celsius. Based on the e
I need help solving this​
Is ceramic a good insulator