dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

What does the mean absolute deviation describe about the data??? Plz help me, I need it to complete my hw... Plz!
Rewrite 19/5 as a mixed number.
Which of the following statements is true? 16 x 2/3 The product will be less than 16. The product will be greater than 16. The product will be equal to 16.
What is 1,699 times 8
The fraction 16/20 is written as 5/8 in simplest form. True False
Hettie is stacking paper cups.Each stack of 15 cups is 6 in high.What is the total height of 10 stacks of cups?
Which ruler was the son of Darius and led Persian forces in an unsuccessful campaign to conquer Greece in 480 B.C.? A. Themistocles B. Leonidas C. Xerxes D. Pe
Which of the following passages from the morning of june 28 1948 and the lottery best shows how shirley jackson's specific word choices contribute to the story'
What did Thomas Jefferson believe was the main purpose of government?
What happened early in John F. Kennedy's presidency at the Bay of Pigs in Cuba? A. The Cuban people rose up and forced Soviet advisors to evacuate the island.