x999x x999x
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

24 loavs of bread cost $48. how much does 10 loaves cost

Respuesta :

tayloosinp4rkce
tayloosinp4rkce tayloosinp4rkce
  • 01-03-2018
let x =1 loave of bread 's cost

x=48÷24
=2
10 loaves cost
=10x
=10(2)
=20
Answer Link

Otras preguntas

Who was Rosie the Riveter? A. A wartime entertainer B. A grandmother C. A symbol of working women D. An enemy agent
The data set shows the number of hours per week that each student in a class spends studying at home. What is the shape of the distribution for this data set?
Which of the following are haploid cells? zygote muscle cell skin cell gamete
Grace has a net spendable income of $1,700 per month. She decides to check her expenses for the previous month and adjust her budget. Expenses Housing $510 Fo
Which is the BEST explanation for how fluid pressure from freshwater helps plants to stand upright? A)Freshwater is a hypertonic solution, which causes the pl
Which stores Groundwater? A.Glacier B.Runoff C.aquifer D.Lake
Ali multiplies 3 numbers using the expressions a×(b×c)×c. What property of multiplication does Ali use?
How does the Supreme Court affect rights? in your own words
In Act II, who is jealous of a young Indian boy? A. Titania B. Hippolyta C. Lysander D. Oberon
Bilang isang pilipino paano ka makapag-ambag sa pag-unlad ng bansa bilang mabuting mamamayang pilipino?