kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

What is the name of the ancient greek who wrote a group of fables greek man who wrote a group of fables?
What word expression matches 3+(4×12)
Read the poem "Heat" by H.D. in Explorations in Literature. How do the lines in the second stanza evoke a sense of time and place in which this poem is set? The
Still don’t understand omg asap please
how many minutes in a month
Which view of crime suggests that criminal law is structured to reflect the preferences and opinions of people who hold social power in a particular legal juris
I was bullied 2 years ago and I missed 30 days of school then the next year at my new school I missed 60 then this year I missed 9 already and I decided I want
Factor each by using the GCF. a) 36x+81 b) 24a+36
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! If you wanted to do a calculation with speed (distance/time), which base units would you use? A. Mile and hour
How are speed and velocity different? Question 9 options: Speed is constant and velocity can change. Speed is a vector and velocity is a scalar. Velocity tells