longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

The radius r(cm) of a circle is related to time t(seconds) by the equation r=0.4t + 1.5. (a) Calculate the initial value of the radius. (b) Find the rate of cha
2 What is the chemical and genetic bases for the blood groups classification?​
PLEASE HELP I WILL MARK AS BRAINLIEST
Y=Mx+b and to find the slope
What are some accounting-related proffesions?
1. Air boiled out of water as steam is rich in ? 2. Benzene reacts with hydrogen in the presence of nickel catalyst at 180°C to give ?​
what happens to the speed of molecules as temperature increases ​
Balance the equation : Aluminum plus Magnesium iodide yields Magnesium plus Aluminum iodide (Using organic names and balance chart)
I need somebody to come thru and help me with this please dont give me wrong answers. I'm tired of failing
PLS HELP ME ASAP •thank u sm ! •random answers will not be tolerated and reported