LexyRomero
LexyRomero LexyRomero
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

26 lbs of onions cost $52. How many lbs of onions can you get with $8 ?

Respuesta :

juleshale juleshale
  • 03-04-2018
52/26 = 2
8/x = 2
8/4 = 2
the answer would be 4 lbs of onions
Answer Link
agaue agaue
  • 09-09-2018

Given :26 lbs of onions cost $52 .The question is asking us to find the quantity of onion that can be bought for $8.

Onions that can be bought in $52 is given as 26 lbs.

Amount of onions that can be bought in $1 will be 26 ÷52 = 1÷2  =0.5 lbs.

Amount of onions that can be bought in $8 is 0.5x8=4 lbs.

One can get 8 lbs of onions  with $8 .


Answer Link

Otras preguntas

Please solve for b and select the correct answer from below.
Divide the polynominals using long division and chose the correct answer.
how many countries did britain colonise​
HELPPPP PLEASEEEEE!!!!! ONLY NUMBER 14
how do I algebraically solve |4x-3|=5√(x+4)
What is a potential benefit of fuel cell cars?
Find the measure of angle y. Round your answer to the nearest hundredth. (please type the numerical answer only) (6 points)
Graph the solution of the system of linear inequalities. y≤−4x−4 y≥x+2
Question 23 refers to the following poem.WHY IS THE BOAT WHISTLING?LostDesolate and loneAll night long on the lakeWhere fog trails and mist creeps,The whistle o
what effect did the eastern front have on world war I