korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

What does 1.23x3.456 equal? 0 4.250 O 4.3 04.25 4.251
Akkad Syrian Babylon Desert Sinal Peninsula Persian Gull Sea 12. What factor may have limited the growth of Sargon's empire? a. The Akkadian army stopped the em
Why can't you use Friedman's attack on block ciphers?
What European country set up a trading center in what is now New York City
Does a stretched bow and arrow have energy
The youth group is going on a trip to the state fair. The trip costs $52. Included in that price in $11 for a concert ticket and the cost of 2 passes, one for t
Indicate whether the sequence is arithmetic, geometric, or neither, Give the next two terms in the sequence. 9) 1, 8, 15, 22, 29,... 9) 10) 5, 15, 45, 135, 405,
Three people enter in a long distance race up a mountain. Assume that all three have an identical amountof total oxygen delivered to their bodies per minute and
Cookies are sold singly or in packages of 66 or 1818. With this​ packaging, how many ways can you buy 3636 ​cookies
Is a poetic form that has no regular meter or rhyme scheme. It reflects the rhythms of regular, natural speech. A. Sonnet B. Couplet C. Free Verse