daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the lowest level of organization to include both biotic and abiotic factors?
Which type of reaction occurs when a high energy particle collides with the nucleus of an atom, converting that atom to an atom of a different element? (1) addi
Cats have a gene that codes for the color of their fur. Suppose that a certain breed of cat can have black, gray, or white fur. Black fur is dominant, white fur
The multiple covalent bond in a molecule of 1-butene is a (1) double covalent bond that has 6 shared electrons (2) double covalent bond that has 4 shared electr
is 5 yards and 1 feet greater then 192 inches
Which change in oxidation number indicates oxidation? (1) –1 to +2 (3) +2 to –3 (2) –1 to –2 (4) +3 to +2
Jacob translated figure ABCD 3 units up to form figure EFBA. Then he translated figure EFBA 1 unit down and 4 units right to form figure FGHB. Finally, he trans
How many electrons are contained in an Au3+ ion?(1) 76 (3) 82 (2) 79 (4) 197
Which element, represented by X, reacts with fluorine to produce the compound XF2? (1) aluminum (3) magnesium (2) argon (4) sodium
Maria walked 3 km west and 4 km south . calculate how far she is from her starting point.