Bellanight14
Bellanight14 Bellanight14
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96 how much would one pound cost

Respuesta :

fatehahnordin9p7wo43
fatehahnordin9p7wo43 fatehahnordin9p7wo43
  • 04-05-2018
3 1/2 pounds = 1.96
1 pound = 0.56
Answer Link
MarkV
MarkV MarkV
  • 04-05-2018
Hi there! The answer is $0.56

3 1/2 pounds of bananas cost $1.96.
To find the cost of 1 pound of bananas, we must divide by 3 1/2.

1 pound costs ($1.96) / (3 1/2) = $0.56.
One pound of bananas costs $0.56
Answer Link

Otras preguntas

different between management and leadership in business study​
expand and simplify x(4x-2)+x(5x+6)
how many foood chans are there in the food web?
how many foood chans are there in the food web?
A Narrative essay on I wish I had listened to my mother ​
9 in 7 in Surface Area = 12 in 11 in 19 in
Where do rats give birth
Find mUW please help!!!
4. 4A. Which net can be folded to make a cube? Select all that apply. D. A. B. 48. The surface area of the cube is 24 square feet. What is the length, in feet,
Emperor penguin can be found on only one continent