johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Which statement describes Nicholas Copernicus's most famous contribution to science? A. He used mathematics to conclude that the earth revolves around the sun a
Which of the following distinguished the Middle Colonies from New England and the Southern Colonies? A. representative government B. peace treaties with Native
what is 50 points decreased by 26 percent
word: diverge .. what are the stems of this word and some synonyms?
Please help with this! Jen is deciding to get a new phone. One deal is a free phone with a two year contract, but she will have to pay the sales tax of 8% on th
It takes 72,000 gallons of water to fill 12 above-ground swimming pools. Each pool holds the same amount of water. How many gallons of water will fill each swi
The Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) controls much of the world's production of oil. If its members decide to lower their daily oil producti
How did Enlightenment thinkers approach the study of government?.
find the factors of x^3 + z^3
Why does the Nile river no longer overflows its banks?