msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

How can you determine if two ratios are equivalent?
Jane paid a total of 79$ for a pair of shoes and 2 hats The price of each hat was 12$. Use rounding to estimate how much jane paid for the shoes
One nanometer is equal to how many centimeters?
Jenny is 18 years old and has applied for credit for the first time. her credit application was declined because she has no credit history. what would you recom
The nurse asks an older female client with cognitive impairment who has been hospitalized for three days who her previous evening was. the client replies, "i ha
Help Please!! Which statement is True? A.) Gravity is the force of attraction between two objects with mass and is dependent on the distance between these obje
The erosive ability of a river is affected by all of the following EXCEPT A- stream gradient. B -stream discharge. C -stream deposition. D -stream load.
Brandon bought 6 toy cars. The cars came in p packages. Write an expression that shows how many toy cars were in each package.
Which of the following water samples would be considered acidic
In some regions of Africa, 25% of the adults became infected with HIV. true or false.