MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

IF U HELP ME I WILL MARK U BRAINLIEST
A table and 8 chairs together weigh 97 lb. If the table weighs 25 lb, how much does each chair weigh?
Why does our body temperature increase sometimes when our body is attacked by a pathogen?​
Solve for d: -9.4d + 26 < 91.8
Rachel took a total of 21 quizzes over the course of 3 weeks. After attending 10 weeks of school this quarter, how many quizzes will Rachel have taken in total?
What is the meaning of the quote "it's ok to not know. It's not ok to not try."
if JFK survived the assassination by going on main street to get to the trade center how would America be different?
ke=(1)/(2)mv^(2) solve for m
Use Freeport doctrine in a sentence
Arrange the rock layers from oldest to youngest . Re-examine The rock outcrops if you need to. Record the order in the student guide. CONGLOMERATE, LIMESTONE WI